Oikeudenkäyntikulut elatusasiassa määräytyvät perinteisesti KKO 2003:104 ja KKO 2003:105 mukaisesti siten, että lasta edustavalla vanhemmalla ei ole kuluriskiä. Tämä on perusteltu sillä, että lapsen kanssa asuva vanhempi edustaa asiassa lasta, joka saa täyden oikeusavun, ja lasta ei voi myöskään velvoittaa maksamaan vastapuolen oikeudenkäyntikuluja. Nyt kuitenkin vuoroasumisessa lapsi asuu vuoroin kummankin vanhemman luona, joten on tilanteita, joissa molemmat vanhemmat voivat saada oikeusavun lapsen nimissä elatusasiassa. Tällöin vanhempi voi silti joutua joissain tilanteissa maksamaan vastapuolen oikeudenkäyntikuluja.
Vuoroasumisessa tilanne on yhä useammin se, että kumpikin vanhempi edustaa lasta omassa elatuskanteessaan, joten kumpikin vanhempi on myös vastaajana toisen vanhemman lapsen nimissä ajamassa elatuskanteessa. Tällaisessa tilanteessa nämä kanteet toki yhdistetään käsiteltäväksi samassa prosessissa, mutta se ei vaikuta lopulliseen kuluvastuuseen. Oikeudenkäyntikulut määräytyvät tällöin molempien kanteiden osalta erikseen, joten kumpikin vanhemmista saattaa joutua maksamaan toisen puolen oikeudenkäyntikuluja edellä mainitusta yleisperiaatteesta huolimatta. Aiemmin ns. lähivanhemman turvana oli se, että hän edusti vain lasta. Nyt tässä uudessa tilanteessa, jossa vuoroasumisessa kumpikin vanhempi voi edustaa elatusasiassa lasta, kumpikin vanhempi edustaa vastapuolella myös itseään.
Otetaan esimerkki. Vanhempi A edustaa lasta L ja vaatii kanteessaan lapsen nimissä vanhempi B:ltä 100 euron elatusta, ja vastaavasti vanhempi B edustaa omassa kanteessaan samaa lasta L ja vaatii lapsen nimissä vanhempi A:lta 100 euron elatusta. Tässä on siis kaksi erillistä kannetta, jossa kumpikin vanhempi edustaa omassa kanteessaan lasta, mutta on toisen vanhemman kanteessa vastaajan ominaisuudessa. Nämä kanteet kuitenkin käsitellään yhdessä prosessissa, ja oikeudenkäyntikulut määräytyvät sitten lopullisen ratkaisun mukaan. Tämän vuoksi tällaisessa tilanteessa on asiamiehen hyvä jo alusta alkaen eritellä, mitkä tunnit ovat syntyneet lapsen kanteen ajamisesta ja mitkä tunnit toisen kanteen vastaajana esiintymisestä.
Jos lopullinen ratkaisu on se, että vanhempi A:n lapsen nimissä ajama kanne menestyy ja vanhempi B määrätään maksamaan lapsesta elatusta 100 euroa tai lähelle tätä summaa, niin vanhempi B on vastaajan ominaisuudessa hävinnyt asian. Hän ei todennäköisesti joudu maksamaan oman lapsen nimissä ajamansa kanteen kuluja, ellei kanne ole esimerkiksi ollut täysin perusteeton, mutta periaatteessa hän joutuisi tällöin maksamaan vastapuolen kulut eli vanhempi A:n lapsen nimissä ajaman kanteen kulut. Toisaalta tässä vanhempi A saattaa joutua kuitenkin maksamaan vanhempi B:n lapsen nimissä ajaman kanteen vastaamisen kulut itse, koska lasta ei voi velvoittaa maksamaan näitä kuluja.
Jos sen sijaan lopputulos on vaikkapa se, että kumpaakaan vanhempaa ei velvoiteta maksamaan lapselle elatusta, niin molemmat ovat hävinneet asian. Tässäkin tilanteessa molempien osalta kulut tulisi ensin jakaa kanteen ajamisen kuluihin ja toisen kanteen vastaamisen kuluihin. Jos kulut ovat jakautuneet näiden välillä esimerkiksi 50/50, niin tällöin kumpikin vanhemmista joutuu ainakin periaatteessa maksamaan puolet oman puolen kuluistaan eli kanteeseen vastaamisen kulut. Eli jos oikeudenkäyntikulut ovat vanhemmilla yhteensä vaikkapa 5000 euroa, niin tällöin 2500 euroa menee valtiolle lapsen kuluina ja 2500 euroa jää vanhemman itse maksettavaksi vastaajan kuluina oikeusapupäätöksestä huolimatta.
Edellä kuvattu kuluvastuun periaate vuoroasumisen elatusasioissa ei ole kuitenkaan vielä laajalti yleistynyt, eikä sitä ole vielä testattu Korkeimmassa oikeudessa. Tämä on vain yksi tulkinta siitä, miten kuluvastuu voisi mahdollisesti mennä näissä tilanteissa. Tällainen uusi kuluriski on kuitenkin nyt olemassa. Yksi yleinen tapa on edelleen myös se, että kaikki kulut menevät näissä tilanteissa valtiolle, koska kyse on lapsen elatuksesta. Joka tapauksessa mikäli asiassa päästään sovintoratkaisuun, niin silloin on ihan yleisenä periaatteena edelleen että kaikki kulut menevät oikeusapuun. Sovintoon on aina muutenkin järkevintä pyrkiä.
Mikäli sinulla on kysyttävää elatuksesta tai perheoikeudellisista asioista, ota rohkeasti yhteyttä. Voit myös varata ajan maksuttomaan tilannekartoitukseen.









